NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев
4581
Под прожектора

Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев

Концерт, посветен на театралната и филмова музика на Кирил Дончев, представи в програмата си „Интермецо“ фестивалът „Варненско лято“.В Градската художествена галерия композиторът изпълни своите песни заедно със синовете си Антони Дончев (пиано) и Георги Дончев (контрабас), както и с Росен Захариев (тромпет) и Димитър Семов (барабани). Кирил Дончев нарече концерта „една домашна роднинска вечеринка“ и сподели с публиката, че на нея има прекрасни поводи за празнуване, защото Димитър Семов и Росен Захариев са рожденици. Преди всяко изпълнение той разказваше на публиката от кои сценични или екранни произведения са предложените композиции

| 08 Юни 2024, 12:13 ч.
Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев
Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев
Снимка © БТА

Концерт, посветен на театралната и филмова музика на Кирил Дончев, представи в програмата си „Интермецо“ фестивалът „Варненско лято“.

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Маги Джанаварова ще завладее сцената на джаз фестивала „Цветовете на джаза“ в Стара Загора следващата седмица. Това става ясно от програмата на форума. Тя ще зарадва меломаните във втората фестивална вечер, 11 юни. Певица ще излезе на сцената заедно с Денис Попстоев – саксофон/ клавир, Евден Димитров - китара, Радо Казасов – барабани и Петър Йотов – китара.

Припомняме, че поредното издание на джаз фестивала под липите, който за втори път ще бъде под името „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 10 до 14 юни на специално изградена сцена на античен форумен комплекс „Августа Траяна“.

Началото ще бъде дадено от пианиста Антони Дончев, който ще се качи на сцената заедно с Мария Митева – флейта, Митко Семов – ударни и Васил Хаджигрудев – контрабас. След тях любителите на джаза ще имат възможността да се насладят на концерт на "Дани Белчева квартет".

Фестивалът и тази г

Балетът не е състезание, това е изкуство, което свързва артиста с публиката, каза в интервю примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова. Тя е част от състава на журито в Международния балетен конкурс за професионалисти „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на форума се провежда от 1 до 6 юли в Държавната опера на крайморския град, която е партньор и домакин на проявата, а негов патрон е кметът на Община Бургас Димитър Николов. е медиен партньор на събитието.

В конкурса се включиха над 120 балетисти от седем държави, разделени в три възрастови групи. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти. На галаконцерт, който ще се проведе днес от 18:00 ч. в Държавна опера – Бургас, ще бъдат наградени лауреатите в балетната надпревара. В журито, което оценява тяхното представяне, са Сара-Нора Кръстева, примабале

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта. 

С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.

Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.

Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.

Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather. 

В Топ 10 на класацията Хот

В Градската художествена галерия композиторът изпълни своите песни заедно със синовете си Антони Дончев (пиано) и Георги Дончев (контрабас), както и с Росен Захариев (тромпет) и Димитър Семов (барабани).

Кирил Дончев нарече концерта „една домашна роднинска вечеринка“ и сподели с публиката, че на нея има прекрасни поводи за празнуване, защото Димитър Семов и Росен Захариев са рожденици. Преди всяко изпълнение той разказваше на публиката от кои сценични или екранни произведения са предложените композиции. 

„Това са малки притчи, може би балади, а понякога са само знаци“, каза Дончев. По думите му авторът на театрална музика е доста ограничен във времето. Той се съобразява с пиесата и изискванията на режисьора и затова няма дълго развити музикални пиеси. „За тези минали години съм написал музика за 280 театрални постановки, 80 игрални и 40 документални филма. Работих много, по количество съмнително много. Скрих се в театъра, спотайвах се в киното. Май всичко отиде на вятъра, остана ми само виното. Няма лошо“, сподели в мерена реч с публиката композиторът. 

В началото на концерта прозвуча песента, с която Кирил Дончев е започнал кариерата си на музикант в театъра в далечната 1959 г. с постановката на бургаската трупа „Сизиф и смъртта“ с режисьор Леон Даниел. 

Зрителите чуха и пиеси, свързани с поета Иван Радоев, когото Кирил Дончев нарече „близък на сърцето ми“. Едната бе от пиесата за тракийския цар Садала и Орфей, а другата - от „Светът е малък“. Кирил Дончев пя песен от „Напразни усилия на любовта“ на Леон Даниел, поставяна в различни театри и изпълнявана от Стефан Данаилов. Композиторът сподели акапелно и песен из спектакъла „Импровизация“ от 1962 г. в Сатиричния театър с автори Валери Петров и Радой Ралин, който бил спрян след седмото представление. 

Във войната няма нищо героично, красиво и романтично. Тя е най-ниската точка на деградация на човешкото същество. Това каза в интервю режисьорът Галин Стоев, който гостува на 32-рия Международен театрален фестивал „Варненско лято“, където снощи и тази вечер се играе неговият спектакъл „Хага“ по пиесата на украинката Саша Денисова. 

Текстът представя въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за престъпления срещу човечеството, който се случва в главата на украинско дете, явяващо се като главен обвинител.

Стоев посочи, че е решил задължително да постави пиесата, защото тя има структурата, която му позволява най-добре да артикулира деструктивната злоба и безсилие, които изпитва след началото на войната в Украйна. Всичко се случва в главата на едно дете и се движи между истината и фикцията, фантазията и документалния текст. В цялата п

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

Народният театър ще отбележи 174 години от рождението на Иван Вазов с изложба, посветена на живота и творчеството на писателя, както и на безмерния му принос за развитието на българския театър. Събитието е и едно от многото, посветени на 120-годишнината от основаването на театъра, съобщават от трупата.

На 9 юли, в новото изложбено пространство на Народния театър, което се намира при камерна сцена, ще бъде открита експозицията, наречена „Иван Вазов и театърът“, чийто куратор е драматургът и писател Мирела Иванова.

След откриването ще има и специално представление по случай рождението на поета – лиричен колаж по стихове, писма и спомени на Иван Вазов „О, ти, която и да си“ от Мирела Иванова на режисьора Бойка Велкова.

Четиринадесет табла проследяват съдбовната взаимосвързаност ме

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &

Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".

Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас. 

Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град. 

Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.

Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за

Из филмовото си творчество Дончев предложи музика от „А сега накъде?“ на Рангел Вълчанов, любимата заглавна мелодия от „Преброяване на дивите зайци“ на Едуард Захариев и песен от единствения филм на Леон Даниел „На чисто“ по сценарий на Валери Петров, която след това влиза и в театрални постановки. Музикантите изпълниха две инструментални пиеси от постановката „Реквием за една монахиня“ на Николай Ламбрев.

Кирил Дончев е роден през 1936 г. в Бургас. Възпитаник е на Българската държавна консерватория и до 1962 г. работи като диригент на Бургаския духов оркестър. През по-голямата част от 60-те години е композитор към Театър „Българска армия“, а през 70-те – към Театър „София“. От 1989 г. е композитор на Народния театър, но пише музика за постановки в цялата страна. През 2008 г. е удостоен с „Аскеер“ за цялостно творчество.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
4581
Под прожектора

Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев

Концерт, посветен на театралната и филмова музика на Кирил Дончев, представи в програмата си „Интермецо“ фестивалът „Варненско лято“.В Градската художествена галерия композиторът изпълни своите песни заедно със синовете си Антони Дончев (пиано) и Георги Дончев (контрабас), както и с Росен Захариев (тромпет) и Димитър Семов (барабани).Кирил Дончев нарече концерта „една домашна роднинска вечеринка“ и сподели с публиката, че на нея има прекрасни поводи за празнуване, защото Димитър Семов и Росен Захариев са рожденици.

| 08 Юни 2024, 12:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев
Пиесите за театър са малки притчи, а понякога само знаци, каза композиторът Кирил Дончев
Снимка © БТА

Концерт, посветен на театралната и филмова музика на Кирил Дончев, представи в програмата си „Интермецо“ фестивалът „Варненско лято“.

В Градската художествена галерия композиторът изпълни своите песни заедно със синовете си Антони Дончев (пиано) и Георги Дончев (контрабас), както и с Росен Захариев (тромпет) и Димитър Семов (барабани).

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Маги Джанаварова ще завладее сцената на джаз фестивала „Цветовете на джаза“ в Стара Загора следващата седмица. Това става ясно от програмата на форума. Тя ще зарадва меломаните във втората фестивална вечер, 11 юни. Певица ще излезе на сцената заедно с Денис Попстоев – саксофон/ клавир, Евден Димитров - китара, Радо Казасов – барабани и Петър Йотов – китара.

Припомняме, че поредното издание на джаз фестивала под липите, който за втори път ще бъде под името „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 10 до 14 юни на специално изградена сцена на античен форумен комплекс „Августа Траяна“.

Началото ще бъде дадено от пианиста Антони Дончев, който ще се качи на сцената заедно с Мария Митева – флейта, Митко Семов – ударни и Васил Хаджигрудев – контрабас. След тях любителите на джаза ще имат възможността да се насладят на концерт на "Дани Белчева квартет".

Фестивалът и тази г

Балетът не е състезание, това е изкуство, което свързва артиста с публиката, каза в интервю примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова. Тя е част от състава на журито в Международния балетен конкурс за професионалисти „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на форума се провежда от 1 до 6 юли в Държавната опера на крайморския град, която е партньор и домакин на проявата, а негов патрон е кметът на Община Бургас Димитър Николов. е медиен партньор на събитието.

В конкурса се включиха над 120 балетисти от седем държави, разделени в три възрастови групи. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти. На галаконцерт, който ще се проведе днес от 18:00 ч. в Държавна опера – Бургас, ще бъдат наградени лауреатите в балетната надпревара. В журито, което оценява тяхното представяне, са Сара-Нора Кръстева, примабале

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта. 

С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.

Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.

Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.

Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather. 

В Топ 10 на класацията Хот

Кирил Дончев нарече концерта „една домашна роднинска вечеринка“ и сподели с публиката, че на нея има прекрасни поводи за празнуване, защото Димитър Семов и Росен Захариев са рожденици. Преди всяко изпълнение той разказваше на публиката от кои сценични или екранни произведения са предложените композиции. 

„Това са малки притчи, може би балади, а понякога са само знаци“, каза Дончев. По думите му авторът на театрална музика е доста ограничен във времето. Той се съобразява с пиесата и изискванията на режисьора и затова няма дълго развити музикални пиеси. „За тези минали години съм написал музика за 280 театрални постановки, 80 игрални и 40 документални филма. Работих много, по количество съмнително много. Скрих се в театъра, спотайвах се в киното. Май всичко отиде на вятъра, остана ми само виното. Няма лошо“, сподели в мерена реч с публиката композиторът. 

Във войната няма нищо героично, красиво и романтично. Тя е най-ниската точка на деградация на човешкото същество. Това каза в интервю режисьорът Галин Стоев, който гостува на 32-рия Международен театрален фестивал „Варненско лято“, където снощи и тази вечер се играе неговият спектакъл „Хага“ по пиесата на украинката Саша Денисова. 

Текстът представя въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за престъпления срещу човечеството, който се случва в главата на украинско дете, явяващо се като главен обвинител.

Стоев посочи, че е решил задължително да постави пиесата, защото тя има структурата, която му позволява най-добре да артикулира деструктивната злоба и безсилие, които изпитва след началото на войната в Украйна. Всичко се случва в главата на едно дете и се движи между истината и фикцията, фантазията и документалния текст. В цялата п

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

Народният театър ще отбележи 174 години от рождението на Иван Вазов с изложба, посветена на живота и творчеството на писателя, както и на безмерния му принос за развитието на българския театър. Събитието е и едно от многото, посветени на 120-годишнината от основаването на театъра, съобщават от трупата.

На 9 юли, в новото изложбено пространство на Народния театър, което се намира при камерна сцена, ще бъде открита експозицията, наречена „Иван Вазов и театърът“, чийто куратор е драматургът и писател Мирела Иванова.

След откриването ще има и специално представление по случай рождението на поета – лиричен колаж по стихове, писма и спомени на Иван Вазов „О, ти, която и да си“ от Мирела Иванова на режисьора Бойка Велкова.

Четиринадесет табла проследяват съдбовната взаимосвързаност ме

Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.

Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.

„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &

Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".

Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас. 

Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град. 

Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.

Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за

В началото на концерта прозвуча песента, с която Кирил Дончев е започнал кариерата си на музикант в театъра в далечната 1959 г. с постановката на бургаската трупа „Сизиф и смъртта“ с режисьор Леон Даниел. 

Зрителите чуха и пиеси, свързани с поета Иван Радоев, когото Кирил Дончев нарече „близък на сърцето ми“. Едната бе от пиесата за тракийския цар Садала и Орфей, а другата - от „Светът е малък“. Кирил Дончев пя песен от „Напразни усилия на любовта“ на Леон Даниел, поставяна в различни театри и изпълнявана от Стефан Данаилов. Композиторът сподели акапелно и песен из спектакъла „Импровизация“ от 1962 г. в Сатиричния театър с автори Валери Петров и Радой Ралин, който бил спрян след седмото представление. 

Из филмовото си творчество Дончев предложи музика от „А сега накъде?“ на Рангел Вълчанов, любимата заглавна мелодия от „Преброяване на дивите зайци“ на Едуард Захариев и песен от единствения филм на Леон Даниел „На чисто“ по сценарий на Валери Петров, която след това влиза и в театрални постановки. Музикантите изпълниха две инструментални пиеси от постановката „Реквием за една монахиня“ на Николай Ламбрев.

Кирил Дончев е роден през 1936 г. в Бургас. Възпитаник е на Българската държавна консерватория и до 1962 г. работи като диригент на Бургаския духов оркестър. През по-голямата част от 60-те години е композитор към Театър „Българска армия“, а през 70-те – към Театър „София“. От 1989 г. е композитор на Народния театър, но пише музика за постановки в цялата страна. През 2008 г. е удостоен с „Аскеер“ за цялостно творчество.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.